Zdrowie i uroda

Alergia na pyłki – jak złagodzić dolegliwości

Napisany przez easylife

alergia na pyłkiWiosna to dla większości z nas najpiękniejszy okres w całym roku. Jednak nie dla tych, którzy cierpią na alergię.  Łzawienie i opuchnięcie oczu, katar, ból głowy, pokrzywka na skórze to najczęściej spotykane objawy uczulenia na pyłki roślin.  Co roku sezon pylenia wygląda jednak nieco inaczej, a to za sprawą zmieniających się warunków pogodowych. Ponadto uczulenie na pyłki coraz częściej mają osoby, które nigdy wcześniej nie miały żadnych alergii, co związane jest z warunkami życia oraz zanieczyszczeniem środowiska. Warto jednak pamiętać, iż istnieje kilka sposobów, aby załagodzić objawy alergii na pyłki. Opowiemy o nich poniżej.

Kalendarz pylenia

To niezbędne narzędzie każdego alergika. Warto wyposażyć się w niego jeszcze przed sezonem, aby dobrze przygotować się na „atak pyłków”. Pamiętajmy jednak, iż każdego roku rośliny pylą w nieco inny sposób. Sezon może ulec przesunięciu oraz natężeniu, co jest podyktowane zmiennymi warunkami pogodowymi. W Polsce pierwsze pylenie rozpoczyna się zwykle już  lutym (okres pylenia leszczyny i olchy). Kwiecień to czas pylenia brzozy, natomiast do połowy maja zazwyczaj trwa okres pylenia drzew liściastych. W czerwcu i lipcu możemy spodziewać się pylenia traw, z kolei sierpień i wrzesień zdominowany jest przez pyłki bylicy.

Stężenie pyłków

Warto wiedzieć, iż stężenie pyłków różni się w zależności od miejsca zamieszkania. Na wsi największe występuje w ciągu dnia, natomiast w miastach – wieczorem. Aby uniknąć dolegliwości związanych z pyleniem roślin należy trzymać się kilku ważnych zasad:

  1. Spać przy zamkniętym oknie, aby pyłki nie dostawały się do naszej sypialni.
  2. Oczyszczać powietrze przy pomocy specjalnych filtrów.
  3. Kilka razy w ciągu dnia przemywać twarz wodą, a po dłuższym spacerze od razu zmieniać ubranie i brać prysznic.
  4. Stosować krople do nosa i oczu, aby wypłukiwać pyłki.
  5. Do demakijażu oraz pielęgnacji skóry twarzy stosować delikatne kosmetyki hipoalergiczne, które nie podrażniają śluzówki.

Często konieczne jest też wsparcie za pomocą odpowiednich leków. W aptekach dostępne są różnego rodzaju środki bez recepty, jednak jeśli mamy taką możliwość, warto udać się do alergologa, który dobierze odpowiedni dla nas lek.

2 komentarze

  • Mnie od jakiegoś czasy bardzo pomaga asmenol, który skutecznie łagodzi katar sienny i astmę. Nawet ostatnio zagrałam w squasha bez duszenia się.

  • Jak zaczyna się czas pylenia, to ja umieram. Cieknący nos, łzawiące oczy, ogólne otumanienie. Taki alergik jak ja ma ciężko. Żeby jakoś przetrwać biorę allertec, który skutecznie objawy alergii łagodzi, a do oczu stosuję krople czerwony starazolin, które z kolei pomagają na alergiczne zapalenie spojówek.

Zostaw komentarz