Zdrowie i uroda

Badania profilaktyczne – co należy regularnie badać?

badania profilaktyczne
Napisany przez easylife

Morfologia

Badanie w przychodni w Józefosławiu polega na diagnostycznej analizie krwi, obejmującej ilościową i jakościową ocenę komponentów morfotycznych. Wykonuje się je zazwyczaj w celach profilaktycznych. Morfologia pozwala również zdiagnozować różnorodne schorzenia u pacjentów – niedokrwistość, zapalenia, chorobę zakaźną lub stany krwotoczne. W trakcie badania od pacjenta pobiera się 5 ml krwi żylnej przez nakłucie wykonywane zazwyczaj w zgięciu łokciowym z dodatkiem EDTA.

Standardowa analiza obejmuje m.in. RBC, MCV, MCHC, WBEC, HCT, MCH, PLT i HGB. Badanie ilościowe przeprowadzane jest pod mikroskopem lub za pomocą automatu. Analizę limfocytów CDR+, CD8+, NK zalicza się do pomiarów specjalistycznych wykonywanych u osób, zmagających się z AIDS. Morfologia nie obejmuje badania poziomu hemoglobiny w organizmie pacjenta. Parametr te oznaczany jest jako równoległe ze względu na automatyzację samej analizy. Badania laboratoryjne należy rozpatrywać z uwzględnieniem innych komponentów całej diagnozy.

Analiza moczu

Test jest niezwykle prosty, jednak na jego podstawie można wykryć sposób funkcjonowania różnorodnych narządów i układów w organizmie człowieka. Badanie obejmuje fizykochemiczną analizę moczu oraz mikroskopową ocenę uzyskiwanego przez wirowanie osadu płynu wytwarzanego w nerkach. Materiał dostarcza się do laboratorium przed upływem dwóch godzin od jego pobrania. W ramach badania fizycznego ocenia się wygląd, przejrzystość, odczyn, woń oraz ciężar właściwy moczu. Na podstawie analizy chemicznej można natomiast zmierzyć zawartość białka, glukozy i ciał ketonowych w płynie. Badanie osadu realizowane jest na odpowiednio przygotowanym moczu. Płyn odwirowywany jest wówczas przy 2000 obrotach na minutę przez 10 minut. Następnie zlewa się supernatant, pozostawiając 0.5 ml moczu. Osad badany jest pod mikroskopem z uwzględnieniem  jakościowej, półilościowej i ilościowej analizy składników morfotycznych.

Odczyn Biernackiego

OB polega na pomiarze drogi opadania krwinek czerwonych w niekrzepnącej krwi w ciągu godziny. Badanie pozwala na wykrycie nowotworowych, zapalnych i reumatycznych procesów szkodliwych dla ludzkiego organizmu. Prędkość opadania czerwonych krwinek uzależniona jest od ich liczby oraz objętości. Wpływa na nią również stężenie cholesterolu, lecytyny, nukleoprotein i fibrynogenu. W przypadku kobiet zmiana tych elementów może wskazywać na hormonalne przeobrażenia, wynikające z menstruacji lub ciąży.

Badania profilaktyczne mają duże znaczenie dla wczesnego wykrycia drobnych oraz poważnych schorzeń. Warto więc regularnie monitorować stan swojego zdrowia. Szczegółowe informacje na temat wykonywanych badań znaleźć można na stronie internetowej CMP.med.pl.

Zostaw komentarz