Zdrowie i uroda

Burak czerwony- właściwości lecznicze na szóstkę!

Napisany przez easylife
burak czerwonyBurak w polskiej kuchni znany jest od dawna. Spożywając go na co dzień mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele cennych właściwości dla zdrowia on posiada. Dziś prześwietlimy buraka czerwonego i dowiemy się, co kryje się w jego bordowym wnętrzu.

Witaminy i minerały zawarte w buraku

Burak jest źródłem wielu cennych składników, które są niezbędne dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji.
  • Witaminy w buraku: A, B, C. B9 (kwas foliowy)
  • Minerały, makro- i mikroelementy: potas, żelazo, magnez, wapń, cez, rubid, kobalt, chlor, fluor, sód, molibden
  • Pozostałe składniki: błonnik, betanina (naturalny barwnik – czerwień buraczana), betacjany (flawonoidy)

Właściwości buraków czerwonych

Wpływ buraka na nasze zdrowie jest ogromny i warto wiedzieć, w jakich stanach jest on najbardziej pożądany. Oczywiście burak powinien gościć w naszej diecie na stałe, co zapewni nam zdrowie każdego dnia.

Wzmocnienie układu krwionośnego

Buraki świetnie stymulują produkcję krwi, a zawarte w nim związki doskonale zwiększają przyswajalność tlenu przez komórki. Z kolei zawartość żelaza pozwala walczyć z anemią. Obecność kwasu foliowego sprawia, że z krwiobiegu usuwana jest homocysteina, która sprzyja chorobom serca. Burak korzystnie wpływa na naczynia krwionośne, chronić je przed zwapnieniem, a także pomaga uregulować poziom cholesterolu. 

Właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe

Obecność w buraku flawonoidów świetnie chroni organizm przed bakteriami i wirusami, a także pomaga usunąć toksyny.Spożywanie buraków wskazane jest więc w okresie zwiększonej zachorowalności oraz w trakcie wszelkiego rodzaju infekcji.

Właściwości odchudzające

Właściwości te burak zawdzięcza dużej zawartości błonnika. to jednak nie wszystko, bowiem burak świetnie wspomaga przemianę materii, co razem stanowi doskonała pomoc w odchudzaniu.

Wzmocnienie odporności i poprawa kondycji psychicznej

Burak zalecany jest w stanach zmęczenia, osłabienia, senności i braku sił witalnych oraz psychicznych. Zawarty w nim kwas foliowy sprzyja produkcji tzw. hormonów szczęścia, czyli serotoniny oraz noradrenaliny, przy czym ten pierwszy wpływa pozytywnie na nasz nastrój, a drugi dodaje życiowej energii.

Właściwości odkwaszające

Buraki są zasadotwórcze, a to oznacza, że osoby spożywające duże ilości mięsa oraz produktów zbożowych powinny włączyć do diety również to warzywo. Dlaczego to takie ważne? Otóż wspomniane produkty są silnie kwasotwórcze, a zakwaszenie organizmu może prowadzić do chorób nowotworowych.

Właściwości antynowotworowe

 Działanie przeciwrakowe zawdzięczamy nie tylko właściwościom odkwaszającym buraka, ale również zawartości betaniny. Związek ten jest antyoksydantem, który doskonale zwalcza wolne rodniki chroniąc tym samym organizm przed rozwojem nowotworów.

Oczyszczanie organizmu

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, buraki doskonale oczyszczają nasz organizm z toksyn, ale ponadto pozwalają szybko pozbyć się mocznika, drobnoustrojów zalegających w naszym organizmie oraz wstrzymuje procesy gnilne w naszym układzie jelitowym.

Poprawa kondycji w trakcie uprawiania sportu

Buraki zalecane są sportowcom oraz osobom aktywnym fizycznie. Zawarte w tym warzywie azotany spowalniają proces wchłaniania tlenu podczas wysiłku fizycznego, dzięki czemu dużo później odczuwamy zmęczenie.

Więcej właściwości buraka

Oprócz wyżej wymienionych, warto również wskazać na takie właściwości tego warzywa, jak: wpływ na prawidłowy rozwój płodu, pobudzanie krążenia, zwiększenie popędu, seksualnego, dobroczynny wpływ na mózg oraz pamięć.

Jak jeść buraka

Buraki warto spożywać na surowo, gdyż wtedy dostarczą nam wszystkich cennych składników w nich zawartych. Gotowanie buraków powoduje wypłukanie wielu związków do wody, więc w tej formie zalecane jest gotowanie ich jako składnik zupy.
Warto spożywać go w formie soku, a także jako dodatek do sałatek i różnego rodzaju przekąsek na zimno.
Uwaga dla diabetyków: buraki mają wysoki indeks glikemiczny, mimo iż są niskokaloryczne:
IG=64
100g buraka=38kcal

Zostaw komentarz