Styl życia

Domki letniskowe – ogrzewanie, które ma znaczenie

Napisany przez easylife

Domki letniskowe to idealna przestrzeń, w której wiele osób z chęcią i wielką przyjemnością zaszywa się przed światem. Można w nich odpocząć, przyjemnie spędzić czas z dziećmi oraz zorganizować spotkania ze znajomymi. Niektóre typy zabudowy bywają nawet przystosowane do tego, żeby użytkować domek letniskowy przez cały rok. Wówczas poza standardowym wyposażeniem trzeba koniecznie zapewnić również odpowiednie ogrzewanie. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie, które zapewni idealne warunki do przyjemnego spędzania czasu oraz bezproblemowej rekreacji o każdej porze roku? Jeśli chcecie wiedzieć, zachęcamy do lektury.

Kluczowe czynniki przy wyborze ogrzewania do domków letniskowych

Niewielki domek letniskowy, na przykład w obszarze górskim, to marzenie wielu osób. Jego przystosowanie do użytkowania w okresie zimowym staje się zatem priorytetem.

Jak wybrać optymalne systemy grzewcze do tego typu zabudowań? Trzeba koniecznie wziąć pod uwagę szereg czynników, wynikających z charakteru samego domku.

Na początek należy zastanowić się, jak często planujemy odwiedzać domek poza sezonem letnim. Jeśli bowiem zamierzamy pojawiać się w nim tylko raz na jakiś czas, nie ma sensu inwestować w drogą instalację. Jeżeli jednak zamierzamy spędzać w nim wiele weekendów, warto zadbać o stałe rozwiązanie grzewcze, które zawsze zapewni optymalną temperaturę.

Przy planowaniu instalacji grzewczej do domku letniskowego warto wziąć też pod uwagę kwestię dostępnej przestrzeni. Zabudowa tego typu zazwyczaj nie należy do specjalnie przestronnych, a każdy centymetr miejsca bywa w niej na wagę złota. Duża instalacja, zajmująca sporo przestrzeni, może zatem nie być najlepszym rozwiązaniem, zmniejszając komfort użytkowania oraz drastycznie ograniczając przestrzeń użytkową.

Na koniec trzeba pamiętać o typie zabudowy. Nieco inaczej podchodzi się bowiem do ogrzewania domków drewnianych niż murowanych. Jeśli planujemy częste wizyty w sezonie jesienno-zimowym, oprócz instalacji grzewczej warto zastanowić się nad przygotowaniem odpowiedniej termoizolacji ścian, aby zminimalizować straty cieplne. Do najpopularniejszych sposobów docieplania ścian należą niezmiennie styropian oraz wełna.

O czym jeszcze pamiętać? Trzeba oczywiście zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli budynek nie jest ogrzewany przez cały czas, to uzyskanie w nim optymalnych warunków cieplnych musi potrwać. Czas nagrzewania wnętrz może wynosić nawet do 2-3 godzin, w zależności od typu instalacji, ocieplenia ścian oraz oczywiście warunków atmosferycznych na zewnątrz.

Wybór ogrzewania będzie miał również wpływ na to, w jakim stanie zastaniemy wyposażenie, np. po sezonie jesienno-zimowym. Nie bez powodu pieczołowicie wybieramy meble, które latem służą nam w ogrodzie, chłodną porą zaś we wnętrzu takiego domku. Wysokiej jakości produkty użytkowe, jak te z oferty Bazkar.pl, są w stanie przetrwać rozmaite warunki atmosferyczne, ale we wnętrzach warto zadbać o to, by nie były poddawane działaniu zbyt wysokiej temperatury. Liczy się ponadto ochrona przed wilgocią, a tą jest w stanie zapewnić właściwie dobrany system grzewczy.

Jakie instalacje warto zamontować w domu letniskowym?

Przejdźmy teraz do konkretów. Jakie ogrzewanie w domkach letniskowych sprawdza się najlepiej? Powszechnie używa się:

  • grzejników elektrycznych,
  • instalacji gazowej,
  • kominków,
  • ogrzewania podłogowego.

Jeśli odwiedzamy nasz domek letniskowy okazjonalnie, wówczas warto zakupić wyłącznie niewielkie grzejniki elektryczne. To rozwiązanie tanie i praktyczne, gdyż nie wymaga tworzenia pełnej instalacji. Po włączeniu pozwalają na szybkie dogrzanie konkretnej przestrzeni, a w razie potrzeby bez trudu można je przemieszczać do różnych części budynku.

W sytuacji gdy zależy nam jednak na instalacji stałej, która ogrzeje wszystkie pomieszczenia w domku letniskowym, warto zastanowić się nad systemem gazowym. Można na przykład zdecydować się na ekonomiczny i wydajny kocioł kondensacyjny, dzięki któremu dogrzejemy każde pomieszczenie szybko i sprawnie.

W domkach za miastem przyjemnie jest mieć kominek, budujący nastrój oraz atmosferę przytulności. Warto pamiętać, że można go także wykorzystać do ogrzania całego wnętrza. Wystarczy dodać do niego systemy rozprowadzające ciepło do wszystkich pomieszczeń. Dzięki temu łączymy przyjemne z pożytecznym – spędzamy przyjemny czas przed kominkiem oraz ogrzewamy cały domek letniskowy.

W niektórych budynkach właściciele decydują się na zamontowanie elektrycznego ogrzewania podłogowego. Daje ono komfort ciepłej podłogi oraz idealny rozkład temperatur we wnętrzu. Ma jednak zasadniczą wadę – sprawdza się przede wszystkim w pomieszczeniach o dobrej termoizolacji oraz takich, w których utrzymujemy zazwyczaj stałą temperaturę. Jeśli zatem chcemy postawić na przyjazne dla środowiska i komfortowe ogrzewanie podłogowe, warto najpierw zadbać o skuteczne docieplenie ścian.

Domek letniskowy dostępny przez cały rok

Przestrzeni do wypoczynku i rekreacji potrzebuje każdy. Domek letniskowy przystosowany do użytkowania przez cały rok może stać się idealnym miejscem do spędzania weekendów dla całej rodziny. Jeśli jeszcze zadbamy o odpowiednie ogrzanie go, wówczas jego funkcjonalność zdecydowanie wzrośnie.

Zostaw komentarz