20 maja 2020 roku był ważnym dniem dla wszystkich miłośników aromatyzowanych papierosów. To właśnie wtedy weszła w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego, wprowadzająca bezwzględny zakaz mentoli. Według europarlamentarzystów ma to mieć bardzo pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców Unii Europejskiej, w tym również Polski. Czy tak będzie i czy zakaz obejmuje również inne mentolowe wyroby tytoniowe?
Dlaczego zakaz mentoli wszedł w życie?
Aby nieco lepiej poznać motywacje członków Parlamentu Europejskiego, którzy podjęli – według wielu osób – bardzo kontrowersyjną decyzję o zakazie mentoli, warto przytoczyć kilka statystyk. Według raportu „Tobacco Or health in the European Union”, w którym przyglądano się problemowi palenia papierosów w krajach Unii Europejskiej, nałóg ten ma zgubny wpływ na społeczeństwo. Przede wszystkim – uśmierca rokrocznie wiele osób (nawet 650 tysięcy!), a u ogromnej liczby ludzi prowadzi do wielu chorób (ponad 13 milionów). To jednak nie wszystko – według raportu z powodu palenia umiera co druga osoba regularnie sięgająca po papierosy mentolowe lub tradycyjne, a miliony osób niepalących cierpią na różnego rodzaju dolegliwości w związku z tym, że pali się w ich obecności.
W samej Polsce pali 9 milionów osób, w tym 23% kobiet i 27% mężczyzn. Papierosy klikane i mentolowe, ze względu na maskowanie smaku tytoniu, były bardziej przystępne – szczególnie dla kobiet i młodych ludzi – przyczyniając się w znacznym stopniu do rozwoju uzależnienia u wielu osób. To, a także ochrona osób niepalących, a w konsekwencji poprawa zdrowia mieszkańców Unii Europejskiej, było fundamentem działań europarlamentarzystów. Czy dyrektywa tytoniowa i wycofanie mentoli rzeczywiście przyniesie pozytywny skutek? O tym przekonamy się prawdopodobnie za kilka lat.
Zakazane tylko papierosy z klikiem i mentolowe!
Teoria to jedno, a praktyka drugie – każdy palacz zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno jest rzucić nałóg. Wymaga to zaangażowania, konsekwencji i samokontroli, a także…znalezienia odpowiedniej alternatywy. Jak się okazuje, w zerwaniu z nałogiem mogą pomóc inne wyroby tytoniowe, których nie objął zakaz mentoli. Mowa tutaj przede wszystkim o elektronicznych papierosach oraz podgrzewaczach tytoniu, które są o wiele mniej szkodliwe dla zdrowia – zarówno palacza, jak i jego otoczenia. Pozwolą również łatwiej rzucić palenie.
Wycofanie papierosów mentolowych w 2020 roku to nie koniec świata – warto więc wykorzystać ten moment na zerwanie z nałogiem!