Zdrowie i uroda

Na czym polega dieta raw?

Napisany przez easylife

Okres zimowy jest idealnym czasem na rozpoczęcie diety. Nawet największe brzuszki mają dostatecznie dużo czasu do zniknięcia zanim przyjdzie wiosna i trzeba je będzie zacząć eksponować ze względu na wyższą temperaturę. Jedną z najpopularniejszych diet ostatnich miesięcy jest dieta raw. Na czym ona polega?

Czym jest dieta raw?

Dieta raw, co po polsku znaczy surowa dieta, jest niezwykle prosta w swoich założeniach i polega, jak sama nazwa wskazuje, na spożywaniu jedynie tych produktów, które są niepoddane obróbce termicznej i są nie przetworzone w żaden sposób. Są to zatem produkty w większości roślinne.
Przyjmuje się, że dieta raw powinna w minimum 70% składać się z produktów całkowicie surowych. Pozostałe 30% może być poddane ciepłu, jednak nie większemu niż 42 stopnie Celsjusza. Oprócz tego dieta ta dopuszcza w procesie przygotowania posiłku suszenie produktów, ich namaczanie, fermentowanie oraz kiszenie.

Jakie są zalety diety raw?

Głównym założeniem surowej diety jest oczyszczenie organizmu z nagromadzony toksyn i nie dopuszczenie do przedostania się kolejnych.
W ogromnej większości surowa dieta składa się z warzyw, owoców i orzechów. Dzięki temu jest bardzo bogata w błonnik, kwas foliowy, witaminę C i potas. Dzięki temu wielu jej amatorów zauważa u siebie chociażby bardzo wyraźną poprawę stanu skóry oraz zbilansowanie wagi i sylwetki. Od naukowej strony wiele badań potwierdza, że stosowanie tej diety przyczynia się do zmniejszenia wystąpienie raka, chorób układu krążeniowego i różnego rodzaj stanów zapalnych.

Czy dieta raw ma wady?

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, ze nie ma nic zdrowszego niż jedzenie świeżych warzyw i owoców. Niestety długotrwałe ograniczenie diety tylko do takich produktów wiąże się z niedoborem wielu kluczowych w organizmie substancji i minerałów. Szczególnie braki te dotykają poziom wapnia i białka. Często występujące dolegliwości z tego powodu to zbyt gwałtowna utrata masy ciała, zanik tkanki tłuszczowej, a także możliwe zaburzenia cyklu menstruacyjnego u kobiet.

Kto nie powinien stosować diety raw?

Z uwagi na swoje główne i podstawowe założenia, dieta raw nie dostarcza do organizmu niezbędnej dawki energii, co powoduje, że może być potencjalnie niebezpieczna np. dla kobiet w ciąży. Nie powinni też jej stosować cukrzycy, osoby chore na osteoporozę, czy też ludzie o bardzo niskiej masie ciała.
Główne założenia jedzenia posiłków nieprzetworzonych są jak najbardziej słuszne, jednak długotrwałe stosowanie takiej diety może być dla wyżej wymienionych osób potencjalnie niebezpieczne.

Zostaw komentarz