Styl życia

Nauka jazdy na rolkach dziecka – poradnik dla rodziców

jazda na rolkach
Napisany przez easylife

Rolki już stały się prawdziwym hitem, podobnie jak ich odmiana, czyli wrotki. Dostępne w wielu kolorach i fasonach rolki, podbijają serca dzieci, młodzieży, a także dorosłych. To zdecydowanie sport, który powinny uprawiać dzieci, już od najmłodszych lat. Nie ma więc na co czekać, trzeba jak najszybciej rozpocząć naukę

Zobacz, jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach

Dlaczego warto nauczyć dziecko jazdy na rolkach? Każdy rodzaj aktywności na świeżym powietrzy jest wskazany, zwłaszcza, że pogoda za oknem jest już wiosenna i dzieci powinny z niej w pełni korzystać.

Dodatkowo jazda na rolkach, którą dzieci uwielbiają, ma wiele zalet:

  • wyrabia zmysł równowagi
  • poprawia kondycję
  • wzmacnia mięśnie nóg i pośladków
  • nie obciąża stawów dziecka
  • poprawia koordynację ruchową
  • pozwala dziecku się odprężyć i zredukować stres
  • pozwala oswoić się z prędkością
  • dzieciom z otyłością pozwala spalić nadmiar tkanki tłuszczowej
  • daje wiele radości.

Zobacz również: Jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach

Kiedy rozpocząć naukę

Każdy rodzic powinien samodzielnie zadecydować, czy dziecko jest już gotowe na naukę jazdy na rolkach. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, zarówno fizycznie, jak i intelektualnie, dlatego termin podjęcia pierwszych prób nauki jest subiektywną oceną każdego rodzica. Eksperci radzą jednak, by poczekać z rolkami do ukończenia przez dziecko 4 roku życia.

Odpowiednie miejsce do nauki

Miejsce do nauki jazdy na rolkach nie może być przypadkowe. Musi ono zapewnić dziecku bezpieczeństwo i umożliwić swobodne poruszanie się. Dobrze sprawdzą się mało uczęszczane ścieżki rowerowe, parki lub place zabaw z odpowiednio wydzielonym miejscem.

Istotna jest również nawierzchnia. Powinna być ona przede wszystkim równa, bez wertepów, stopni, progów zwalniających i w miarę możliwości bez krawężników. Najlepiej sprawdzi się nawierzchnia asfaltowa bądź wykonane ze specjalnego tworzywa, którym wyłożone są place zabaw.

Jak przygotować dziecko do jazdy na rolkach

Niezależnie od wieku dziecka, zanim przystąpimy do nauki, musimy zaopatrzyć je w kilka niezbędnych akcesoriów, które zapewnią mu bezpieczeństwo, jak:

  • kask na głowę
  • ochraniacze na kolana
  • ochraniacze na nadgarstki
  • ochraniacze na łokcie.

Przy takim asortymencie dziecko, nawet przy upadku nie zrobi sobie krzywdy i nie zniechęci się do dalszej nauki.

Jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach

Przede wszystkim do nauki jazdy na rolkach trzeba podejść z dużym spokojem i cierpliwością. Jedno dziecko bardzo szybko złapie bakcyla i po kilkunastu minutach zacznie próbować samodzielnej jazdy, a inne będzie potrzebowało kilku lekcji, by oswoić się z rolkami i nauczyć się trzymania równowagi.

Oczywiście pomoc dorosłego jest wskazana. Trzymanie dziecka za ręce, stojąc przed nim pomoże w pokonaniu pierwszych ślizgów. Na początek powinniśmy oswoić dziecko z prędkością, czyli trzymając je za ręce delikatnie ciągniemy do przodu.

Naukę jazdy zaczynamy od ustawienia stóp dziecka w kształcie litery V, czyli pięty razem, a palce na zewnątrz i nauki delikatnego odpychania. Gdy dziecko uczy się odpychania, nie trzymamy je za ręce. Łatwiej będzie mu utrzymywać równowagę balansując rękoma. Oczywiście rodzic cały czas asekuruje ucznia i pomaga, w momentach zachwiania równowagi.

Zachęcajmy dziecko do samodzielnego pokonania niewielkiej odległości, oczywiście przy naszej asekuracji. Następnie stopniowo wydłużajmy ten dystans.

Jeśli maluch nie będzie chciał próbować swoich sił samodzielnie, możemy go wspomóc i trzymać za jedną rękę lub chwycić z tyłu pod pachy w celu zapewnienia lepszej równowagi. Nie wolno dziecka zmuszać do samodzielnej jazdy, jeśli nie czuje się ono pewnie i po prostu się boi. Jazda na rolkach ma być dla dziecka przede wszystkim przyjemnością, a nie źródłem stresu.

Bardzo ważna umiejętność – hamowanie

Gdy dziecko zacznie już pokonywać pierwsze odległości samodzielnie, przyjdzie pora na naukę hamowania. Aby zmniejszyć prędkość lub zahamować, dziecko powinno zbliżyć obie rolki do siebie, delikatnie ugiąć kolana i przenieść ciężar ciała odrobinę w dół. Dzięki takiej pozycji dziecko zmniejszy prędkość i nauczy się hamować.

Jest jeszcze druga opcja hamowania, za pomocą hamulca przymocowanego do tyłu jednej rolki. To jest już jednak nieco trudniejszy sposób. Dziecko musi bowiem przenieś stopę delikatnie do przodu, ugiąć kolano a następnie wbić element hamujący w ziemię. Ten sposób na pewno szybciej opanują starsze dzieci.

Rolki sportem rodzinnym

Super, gdy jazda na rolkach staje się sportem rodzinnym. Rodzice razem z dziećmi wyruszają na przejażdżkę w słoneczne popołudnie i wspólnie czerpią przyjemność z tego sportu.

Dzieci bardzo szybko opanowują trzymanie równowagi i z każdym kolejnym ruchem, każdą kolejną pokonaną odległością czują się pewniej. Rodzice, którzy nie próbowali wcześniej jazdy na rolkach również powinni spróbować swoich sił. Taka forma aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu daje wiele satysfakcji, zarówno dzieciom, jak i rodzicom, a przecież razem znaczy weselej.

1 komentarz

Zostaw komentarz