Dom i wnętrze

Wilgoć w domu i mieszkaniu – jak z nią walczyć

Napisany przez easylife

Zimą dbamy o to, aby w naszych domach i mieszkaniach było ciepło. Szczelnie zamykamy okna, uniemożliwiając ucieczkę ciepła, ale jednocześnie utrudniamy w ten sposób odpowiednią wentylację powietrza.  Efekt?  Podwyższona wilgotność powietrza i tym samym doskonałe środowisko do rozwoju grzybów i pleśni. Prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniach

Powietrze w naszych domach i mieszkaniach nie może być ani za suche, ani zbyt wilgotne.  Warto zadbać o optymalną wilgotność powietrza, która mieści się w przedziale ok. 50-60% i przy odpowiednim systemie wentylacji w naszych pomieszczeniach nie powinno być problemu z utrzymaniem takiego wskaźnika.

 Gdy w domu panuje wilgoć

Zbyt duża wilgotność pomieszczenia jest dość łatwa do zdiagnozowania.  Na szybach skrapla się wówczas para wodna, nie możemy porządnie wysuszyć prania,  z czasem ściany mogą stać się wilgotne, a w najgorszym wypadku – pojawia się grzyb i pleśń.  Zbyt duża wilgotność ma również negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Możemy odczuwać stały chłód nawet wówczas, gdy temperatura jest odpowiednia, bóle głowy i senność. W dłuższej perspektywie w wyniku panującej wilgoci możemy cierpieć na przewlekłe choroby dróg oddechowych. Wilgoć w mieszkaniu to zatem duże zagrożenie przede wszystkim dla zdrowia, dlatego jeśli często miewamy wyżej wymienione objawy, warto zastanowić się, czy ich przyczyną nie jest właśnie zbyt wilgotne powietrze.

 Usuwanie wilgoci  w pomieszczeniach mieszkalnych

Jeśli okaże się, że wilgoć w domu lub mieszkaniu wilgoć jest zbyt wysoka, należy natychmiast podjąć odpowiednie działania. Przede wszystkim, aby osuszyć powietrze,  należy dobrze wywietrzyć pomieszczenia. Najlepszy efekt osiągniemy, gdy podczas wietrzenia włączymy kaloryfery, aby powietrze było nagrzane. Wówczas wilgoć zostanie „wyciągnięta na zewnątrz”.

Aby zapobiegać  powstawaniu wilgoci należy:

–  regularnie wietrzyć pomieszczenia oraz sprawdzać drożność wentylacji,
–  uchylać okno w czasie gotowania, prasowania,
–  unikać suszenia prania w pomieszczeniach, w których na co dzień przebywamy.

Dobry sposób na wilgoć to również inwestycja osuszacze powietrza, które doskonale sprawdzą się w przypadku małych pomieszczeń, łazienek, czy kuchni. Lepiej wybrać te elektryczne, które mieszczą się w kwocie ok. 100-200 zł. Sprawdzą się szczególnie wtedy, gdy w domu mamy alergika.

Pamiętajmy więc, aby zareagować natychmiast, gdy pojawi się wilgoć w domu. Choroby, które może ona wywołać mogą mieć bardzo poważne konsekwencje i wiązać się z licznymi powikłaniami.

 

Zostaw komentarz