Zdrowie i uroda

Babka płesznik – zastosowanie i właściwości

Napisany przez easylife

file.babka-plesznik-plesznikBabkę płesznik z powodzeniem możemy dołączyć do grona naturalnych strażników naszego zdrowia. Od pewnego czasu roślina ta stała się bardzo popularna, a to wszystko za sprawą jej cudownych właściwości prozdrowotnych, które docenia coraz więcej z nas. Sprawdźmy, jakie właściwości posiada babka płesznik oraz w jaki sposób możemy je wykorzystać.

 

Kilka słów o babce płesznik

 

Babka płesznik (pchlica, pchle, płesznic) swoje korzenie wywodzi z zachodniej części Basenu Morza Śródziemnego, jej pochodzeniu przypisuje się również rejon Afryki Północnej oraz Azji Zachodniej.

Tak naprawdę to jej nasionom zawdzięczamy prozdrowotne właściwości, które w medycynie tradycyjnej wykorzystywane były do leczenia kaszlu, czerwonki, chorób reumatycznych oraz artretyzmu. Brunatne nasiona babki płesznik mają podłużny kształt i są błyszczące, dlatego mogą przypominać nasiona siemienia lnianego.

 

Babka płesznik – skład

Nasiona babki płesznik są bogatym źródłem błonnika. Na 100g nasion znajdziemy w nich aż 68g błonnika pokarmowego. w ich składzie występuje również duża ilość, białka, steroli oraz aukubiny.

 

Babka płesznik – właściwości

Przejdźmy zatem do najważniejszego, czyli do właściwości babki płesznik. Doskonale sprzyja ona funkcjonowaniu naszego układu pokarmowego oraz trawiennego. Leczy ona przede wszystkim:

  • zaparcia
  • biegunki
  • hemoroidy
  • wrzody
  • wzdęcia

 

Babka płesznik na choroby krążenia , miażdżycę, cukrzycę

Dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego nasiona babki płesznik stymulują pracę jelit, regulując procesy trawienia i wypróżniania. Warto również wiedzieć, iż korzystnie wpływają one na zachowanie odpowiedniej flory bakteryjnej jelit. Spożywanie nasion zalecane jest też w przypadku zespołu jelita drażliwego, a także jako środek łagodzący podrażnienia oraz świąd.

Kolejnym prozdrowotnym atutem nasion babki płesznik są jej właściwości pozwalające obniżyć poziom złego cholesterolu LDL i jednocześnie podwyższyć poziom dobrego cholesterolu HDL. Zaleca się je osobom cierpiącym na choroby układu krążenia oraz cukrzykom (typ 2). Warto bowiem dodać, iż babka płesznik pozwala obniżyć poziom cukru.

 

Babka płesznik na alergie skórne: atopowe zapalenie skóry, łuszczycę, trądzik różowaty

Po babkę płesznik powinny także sięgać osoby z chorobami skóry, cierpiące na świąd i podrażnienia, szczególnie te występujące w przypadku atopowego zapalenia skóry, łuszczycy czy trądziku różowatego. Zastosowanie okładu z nasion pomaga nawilżyć przesuszoną i podrażnioną skórę.


Babka płesznik na odchudzanie

Z uwagi na dużą zawartość błonnika pokarmowego, nasiona babki płesznik sprzyjają odchudzaniu. Zmniejszają łaknienie, przyspieszają wypróżnianie, zmniejszają wchłanianie tłuszczu oraz węglowodanów.

 

 

Babka płesznik – jak stosować

Przede wszystkim należy pamiętać, iż stosując nasiona babki płesznik należy spożywać bardzo dużą ilość wody.

Nasiona babki powinny nie powinny być poddawane działaniu wysokiej temperatury (np. gotowane), gdyż wtedy tracą część swoich wartości odżywczych i tym samym ich działanie jest osłabione.

Możemy całe nasiona spożywać jako dodatek do jogurtów, muesli, ale również jako składnik wypieków: chleba, bułek etc.

Nasiona można również spożywać w postaci kleiku.  W tym celu należy zalać kilka łyżeczek nasion wodą i pozostawić do napęcznienia. Po kilku minutach kleik będzie gotowy.

 

Babka płesznik – przeciwwskazania do stosowania

Nasiona babki płesznik nie są zalecane osobom, które mają problemy z niedrożnością jelit, skurczami bądź które cierpią na bóle brzucha o nieznanej przyczynie. Nie należy ich spożywać przed kolonoskopią oraz w trakcie zażywania leków, gdyż mogą opóźniać ich wchłanianie.

1 komentarz

  • ja mam często bóle brzucha i zastanawiam się nad ta babką płesznik, ale w koncu teraz nie wiem, czy powinienem skoro piszecie,że jak sa bóle o nieznanej przyczynie to nie wolno;/

Zostaw komentarz