Kulinaria

Kurczak w kuchni

kurczak
Napisany przez easylife

kurczakPieczony w całości, na rożnie, powoli duszony w kawałkach albo drobno pokrojony – można go przyrządzać na wiele smacznych sposobów. To fakt – kurczak był, jest i będzie najpopularniejszym przedstawicielem drobiu!  Mięso z kurczaka daje nam nieograniczone możliwości przyrządzania – dodawane do potraw współgra prawie ze wszystkimi składnikami, na słodko i słono. Z tego powodu jest wykorzystywane w większości kuchni świata, a w kolekcjach przepisów mamy ich przeogromny wybór, z kurczakiem po chińsku na czele.

Obecnie kurczak po chińsku, z curry czy w potrawce to bardzo popularne formy przyrządzania, ale przez długi czas to kurczak pieczony był uważany za podstawowe danie kuchni drobiowej. Jednak na skutek coraz większej popularności i różnorodności zastosowań mięsa drobiowego przez rozliczne kuchnie światowe przepis ten odszedł nieco w zapomnienie. A szkoda, ponieważ prawidłowo przyrządzony kurczak pieczony zawsze jest znakomity. W domu, jeśli nie mamy rożna i doświadczenia, poradzimy sobie w następujący sposób: po doprawieniu mięsa nabijamy kurczaka na butelkę lub słoik wypełnione wodą czy bulionem z przyprawami i stawiamy w piekarniku w większym naczyniu, żeby sos mógł swobodnie spływać. W trakcie  pieczenia możemy kurczaka polewać wytworzonym sosem, a pod koniec pieczenia posmarować masłem, aby skórka była chrupiąca. Idealny smak gwarantowany!

Dla bardziej doświadczonych i szukających nowych smaków idealne będzie komponowanie farszów. Kurczak faszerowany, najczęściej wykorzystujemy w tym celu filety z piersi, to przecież bogactwo możliwości. Nie sposób wymienić wszystkich – najpopularniejsze to farsze serowe, grzybowe, ziołowe czy owocowe. Mogą być nieskomplikowane w przygotowaniu, a uzyskujemy dzięki nim bardzo efektowne potrawy. Ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia….

Pisząc o kurczaku w kuchni nie powinniśmy zapominać o podrobach. Dla wszystkich tych, którzy nie mają złych wspomnień ze szkolnej stołówki polecamy dania z wątróbki. Warunkiem powodzenia jest szybkie przyrządzenie takiego dania, aby mięso na patelni nie miało czasu stwardnieć i wyschnąć. Właściwie usmażone, o delikatnym, różowym kolorze, to przysłowiowe „niebo w gębie”.

Na koniec odrobina savoir vivre przy podawaniu kurczaka. Kiedy zapraszamy gości i przygotowujemy pieczone w całości mięso, nie podawajmy na stół wydzielonych już na talerzach porcji. Mięso przynosimy w całości – krojąc drób na części specjalnymi nożycami, a filety dzieląc nożem na grube plastry. Warto poćwiczyć odcinanie udek i skrzydełek wcześniej, aby w trakcie przyjęcia odnieść kulinarny sukces.